Czujniki ciśnienia w oponach samochodowych

oponaCiśnienie powierza oponach samochodowych jest bardzo istotną sprawą, ponieważ wpływa na zużycie ogumienia oraz prowadzenie i bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto więc regularnie sprawdzać, czy ciśnienie jest prawidłowe, aby zawczasu móc kontrolować wszelkie zmiany. Obecnie znacznie ułatwiają nam to czujniki ciśnienia w oponach.

Bezpieczeństwo to podstawa

Rzadko kiedy przed wyjechaniem w trasę, sprawdzamy wizualny stan ogumienia. Ciągły pośpiech również tego nie ułatwia. Zostawiając samochód bez nadzoru, możemy doświadczyć ulotnienia się powietrza z wnętrza opony, czyli tak zwanego flaku, na którym dalej nigdzie nie zajedziemy. Dlatego tak ważna jest dla bezpieczeństwa kontrola ogumienia, ponieważ jeśli w porę nie zorientujemy się, że ucieka nam powietrze, opona zostanie uszkodzona w trakcie wymuszonej jazdy i będzie się nadawać jedynie do wymiany. Posiadając czujniki ciśnienia w oponach, można skutecznie uniknąć tego typu nieprzyjemnych i kosztownych sytuacji.

Niewłaściwe ciśnienie w oponach

Każdy model samochodu ma podane indywidualne wartości ciśnienia, które są dopasowane do danego modelu pojazdu. Zbyt niskie czy też zbyt wysokie ciśnienie ma niekorzystny wpływ na kondycję ogumienia oraz na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zbyt mała ilość gazu powoduje, że opona staje się miękka, a samochód niestabilny. Złe ciśnienie w oponach wiąże się także z wydłużoną drogą hamowania i wrażenie pływania samochodu po drodze. Może nawet dojść do uszkodzenia felgi, zwiększonego zużycia paliwa oraz nadmiernej eksploatacji bocznych partii bieżnika.

Czujniki ciśnienia w oponach

Czujniki ciśnienia w oponach są prostym i tanim rozwiązaniem, a dodatkowo ich montaż nie należy do skomplikowanych czynności. Systemy bezpośrednie składają się z czujników mocowanych do zaworów lub obręczy kół, które mierzą ciśnienie w oponach i temperaturę. Natomiast systemy pośrednie czerpią informacje z czujników prędkości obrotowej kół, wykorzystując układy ABS i ESP/ESC.

Wieści z polskich dróg na drogipl.wordpress.com.

Comments are closed.