Wpływ używek na prowadzenie pojazdów

Nie od dziś wiadomo, że stosowane przez nas używki, mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Świadomość konsekwencji ich stosowania, może chronić nas przed wieloma negatywnymi skutkami, na przykład w trakcie prowadzenia pojazdu.

Kawa

kawaWbrew pozorom, chociaż kawa jest niezwykle popularnym napojem w naszym kraju, jej picie ma także ogromny wpływ na nasz organizm. Z pewnością każdy z nas zna jej dobroczynne działanie, takie jak zniesienie uczucia zmęczenia i poprawę świadomości. Picie kawy przed lub w trakcie prowadzenia pojazdów, ma także swoje złe strony.
Obecnie eksperci odradzają picie kawy bezpośrednio przed prowadzeniem samochodu. Zawarta w niej kofeina może negatywnie wpływać na ocenę sytuacji na drodze i koordynację ruchową. Wypicie zbyt dużej ilości kawy, może spowodować wystąpienie objawów podobnych do tych, które pojawiają się po wypiciu alkoholu i zażyciu narkotyków. Są to nadmierna ekscytacja, niecierpliwość i nadmierny chaos myślowy.

Napoje energetyczne

Tutaj sprawa wygląda identycznie jak z piciem kawy. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, iż napoje energetyczne także zawierają w swoim składzie kofeinę. Może ona powodować nadpobudliwość, która nie jest mile widziana w trakcie prowadzenia pojazdów. W przypadku napoi energetycznych łatwiej jest nam kontrolować ilość spożytej kofeiny, ponieważ informacja o jej zawartości jest umieszczona na opakowaniu.

Warto jest poznać swój organizm i kontrolować ilość spożywanych używek, takich jak kawa i napoje energetyczne. Podniesie to jakość bezpieczeństwa na naszych drogach oraz zmniejszy ilość wypadków, co jest korzystne dla całego społeczeństwa.

Comments are closed.